Три роки тому на очисних спорудах м. Будапешт, Угорщина були змонтовані трубчасті аератори Esmil. Раніше водоканал використовував для біологічного очищення мембранні дифузори, однак висока вартість їх експлуатації і постійна необхідність проведення сервісних та ремонтних робіт змусила шукати альтернативні рішення. Після вивчення ринку був зроблений вибір на користь трубчастих аераторів АПКВ.
У своєму відгуку експлуатуюча організація докладно описує досвід експлуатації двох аераційних систем і відзначає такі особливості:
“Південні очисні споруди Будапешта продуктивністю 80 000 м3/добу працюють за технологією біологічної очистки стічних вод із використанням активного мулу та застосуванням аераційної системи, регульованої за змістом розчиненого кисню у 8 каскадних аеротенках.
До кінця 2018 року нами застосовувалися в аераційній системі виключно мембранні аератори, які через старіння потребували заміни. Після вивчення міжнародного ринку ми прийняли рішення використати трубчасті аератори АПКВ, які були розроблені фірмою Esmil і мають найбільш оптимальні технічні параметри.
У 2018 році в якості першого кроку в аеротенку L4 була встановлена аераційна система Esmil з аераторами АПКВ, а потім у 2019 і на початку 2020 року ці аератори були встановлені в останніх 5 секціях (L1-L3 і L5-L6).
Наш досвід експлуатації мембранних дифузорів після декількох років їх роботи:
- розтягнення мембранних пластин;
- втрата еластичності мембранних пластин;
- через збільшення розміру перфорації збільшується розмір бульбашки повітря, у результаті відбувається зниження ефективності розчинення;
- фізичні ушкодження, розрив мембран;
- нестача кисню при великих навантаженнях;
- під час фізичного прочищення забрудненої поверхні мембран їх продуктивність повністю не відновлюється.
З метою підтримки необхідного рівня розчиненого кисню в мембранній системі аерації раз у два роки нам було необхідно спорожняти аеротенки для контролю мембран, їх очищення, а також заміни зіпсованих мембран у разі потреби. Основною метою заміни мембранних аераторів було зниження таких великих витрат на обслуговування аераційної системи.
Спочатку аератори АПКВ Esmil були встановлені в аеротенку L4, що становить по продуктивності 1/6 частину (13 333 м3/доб) від загальної витрати за активним мулом. Це було зроблено з метою порівняння з існуючою мембранною системою.
Аератори АПКВ Esmil показали стабільну роботу, аерація була необхідної інтенсивності, необхідні параметри по насиченню киснем досягалися при меншому тиску повітря. SSOTE становив 5-6,3 %/м, у залежності від поточної витрати повітря. Загальна витрата повітря скоротилася.
Додатковим позитивним ефектом стала значно більш висока адаптивність системи АПКВ Esmil із точки зору регулювання подачі повітря, при новій системі аерації стало можливим більш точно й більш гнучко слідувати мінливим потребам у кисні. Покращена подача кисню дозволила гнучкіше управляти процесом і забезпечувати необхідну подачу повітря, у тому числі в період пікових навантажень.
У результаті позитивного досвіду експлуатації системи аерації в аеротенку L4 в 2019 році, в цьому ж році та в 2020 році була проведена повна заміна системи аерації, у всій системі з використанням активного мулу були встановлені аератори АПКВ Esmil.
Досвід експлуатації аераційної системи з застосуванням дифузорів Esmil:
- постійне забезпечення киснем у необхідному обсязі під час пікових навантажень, DO 3-4 mg/l (враховуючи останній 8 каскад);
- максимальний робочий тиск 535mbar;
- зменшення втрат тиску;
- аератори зберігають форму, стійкі до механічних пошкоджень і корозії;
- аератори не забиваються.
Підсумовуючи вищевикладене можна стверджувати, що використання аераторів АПКВ Esmil істотно скорочує потреби в сервісному обслуговуванні, а також забезпечує необхідні потреби в розчиненому кисні в аеротенках з активним мулом при одночасному скороченні енерговитрат”.
Фото очисних споруд з сайта: www.organicawater.com