Case study: Модернізація комплексу зневоднення осаду (Тшцянка, Польща)

ЗАМОВНИК – Відділ комунального будівництва м. Тшцянка
ОБ’ЄКТ – Очисні споруди м. Тшцянка, Польща
ОБЛАДНАННЯ – Мультидисковий шнековий прес дегідратор 452-С
ПОЧАТОК ЕКСПЛУАТАЦІЇ – Жовтень 2022

Проблема:

Очисні споруди в Тшцянці були побудовані у 1980-х роках, їх потужність становила 2400 м³/добу. На очисних спорудах використовувався метод активного мулу, при якому мул направлявся в стабілізаційні камери, а потім в муловідстійники. Очищені стічні води скидалися через дренажну канаву до річки Тшцініца. У 2006-2007 роках очисні споруди було модернізовано та розширено, охоплюючи як біологічну частину, так і етап обробки осаду. В результаті цих заходів, потужність очисних споруд зросла до 4000 м³/добу. Обсяг стічних вод, що надходять протягом року, наразі становить приблизно 700 000 м³. У 2022 році Відділ комунального будівництва м.Тшцянка здійснив значні інвестиції в модернізацію як системи водопостачання та каналізації, так і самих очисних споруд. Одним із них стала модернізація етапу обробки осаду. Технологія обробки осаду на очисних спорудах у Тшцянці включає анаеробну стабілізацію надлишкового осаду в двох окремих камерах ферментації (WKF) з подальшим його зневодненням та гігієнізацією вапном для сільськогосподарського використання. Перед модернізацією, осад з камер WKF із вмістом сухої речовини 1,5-2,5% подавався на стрічковий фільтр-прес, а в результаті зневоднення вдавалося досягти приблизно 16% СР в зневодненому осаді. У зв’язку із зростанням цін на енергоносії, частотою поломок обладнання та значними витратами на транспортування зневодненого осаду, керівництво підприємства вирішило замінити обладнання будівлі зневоднення осаду на більш ефективні та економічні пристрої, що забезпечують автоматизований процес зневоднення. У пошуках оптимального рішення, Відділ комунального будівництва м. Тшцянка замовив проведення пілотних випробувань в реальних умовах на повнорозмірному мультидисковому шнековому зневоднювачі Esmil MDQ-201 у фірми PRODEKOEŁK Sp. z o. o., яка входить до складу Esmil Group. Випробування були позитивними та багатообіцяючими, а технологія зневоднення на основі зневоднювачів Esmil MDQ переконала керівництво. У липні 2022 року відбувся тендер на поставку, монтаж та пуск комплексу
зневоднення осаду на базі гвинтового преса, який виграла компанія PRODEKO-EŁK, відповідаючи всім вимогам Замовника

Рішення:

В рамках модернізації PRODEKO-EŁK Sp. z o. o., частина міжнародної групи ESMIL, восени 2022 року поставила, змонтувала та запустила комплекс зневоднення осаду, до складу якого увійшло наступне обладнання:

 • мультидисковий шнековий зневоднювач Esmil MDQ-452 C
 • горизонтальний гвинтовий конвеєр довжиною приблизно 2 м
 • похилий гвинтовий конвеєр довжиною приблизно 6 м, який частково виходить за межі будівлі
 • насос подачі шламу + витратомір
 • насос подачі розчину флокулянту + витратомір
 • автоматична станція приготування розчину флокулянту
 • мацератор
 • шафа управління всього комплексу з сенсорною панеллю

Компанія Esmil PRODEKO-EŁK також здійснила комплексну поставку трубопроводів і кабелів комплексу, виконала механічний і електричний монтаж пристроїв. Після введення комплексу в експлуатацію та налагодження параметрів роботи обладнання, оператори очисних споруд оцінили всі переваги автоматизації процесу та технологію, яка практично не вимагає втручання оператора, особливо в порівнянні з раніше використовуваним стрічковим пресом. Крім того, відсутність деталей, що швидко зношуються, менші операційні витрати (електронергія, вода для промивки і т.п.) та набагато вищий ступінь зневоднення дозволяють значно заощадити. Варто зазначити, що незважаючи на більшу кількість переробленого осаду на добу, загальне споживання флокулянту на місяць є порівнянним. Раніше використовуваний стрічковий прес дозволяв переробляти в середньому близько 1300 м3 осаду на
місяць, тоді як мультидисковий шнековий зневоднювач MDQ-452 C дозволяє переробляти в середньому близько 1700 м3 осаду на місяць. В обох випадках місячне споживання флокулянту у формі емульсії становить приблизно 1 м3. Детальне порівняння робочих параметрів обох пристроїв представлено в таблиці 1.

Таблиця 1. Порівняння попереднього стрічкового преса та мультидискового шнекового зневоднювача Esmil MDQ-452 C

Стрічковий прес
Мультидисковий шнековий зневоднювач Esmil MDQ-452 C
Вміст СР у вхідному осаді

1,5 – 2,5 %

Гідравлічна пропускна здатність

~ 6,5 – 8 м3/год

8 – 15 м3/год

Продуктивність зневоднення

~ 97,5 – 200 кг СР/год

120 – 375 кг СР/год

Вміст СР в зневодненому осаді

~ 16 %

18 – 22 %

Зменшення об’єму осаду
6-10 разів

9-14 разів
Доза флокулянта

15-19 кг/т СР
12-15 кг/т СР
Кількість використаного флокулянту в формі емульсії/1 м3 осаду

≈ 0,8 л
≈ 0,6 л
Переробка осаду на місяць
1200 – 1400 м3
1700 - 1800 м3
Споживання електроенергії

8,7 кВт

4,2 кВт

Споживання промивної води

10 м3/год

0,2 м3/год

Переваги використання комплексу зневоднення осаду на базі мультидискового шнекового зневоднювача Esmil MDQ:

 • краще зневоднення осаду, завдяки скорочується об’єм осаду, а отже потребуємо менше місця для його зберігання та скорочуємо витрати на транспортування;
 • більша кількість зневодненого осаду на добу;
 • менше використання флокулянту, промивної води та електроенергії;
 • відсутність деталей, що швидко зношуються;
 • не вимагає обслуговування;
 • автоматизований процес.

комплекс зневоднення осаду

Case Study: Поставка та запуск комплексу зневоднення на основі мультидискових шнекових дегідраторів на птахофабриці (Польща)

ПОКУПЕЦЬ Nijhuis Industries Central Europe Sp. Z O.O.
ОБ’ЄКТ Виробництво м’яса, птахофабрика
ТИП ОСАДУ Надлишковий активний мул, початковий флотаційний мул
ЗАПРОЕКТОВАНА ПРОДУКТИВНІСТЬ 5000 м3/добу

Завдання:

Осади, які утворюються в результаті очистки стічних вод від процесів з переробки м’яса, мають конкретні параметри для цієї галузі промисловості. Вони містять підвищену кількість жиру і загальновідомий тваринний білок, що, в свою чергу, вимагає використання спеціальної технології для зневоднення цього типу промислового осаду.

Станція очистки стічних вод розташована приблизно в 20 км від Кутно, в Лодзінському воєводстві. Стічні води, які надходять на очистку, представляють собою суміш промислових стічних вод з виробничих ліній і біологічно забруднених стічних вод, які утворюються в результаті щоденної роботи птахофабрики.

Основною метою інвестицій було будівництво станції очистки стічних вод на новозбудованому виробничому заводі, а також постачання і введення в експлуатацію двох незалежних і повністю автоматизованих комплексів зневоднення осаду.

Робочий прогрес:

Для визначення ефективності зневоднення осаду були проведені попередні лабораторні випробування. Оскільки фабрика, на якій ця технологія повинна була бути впроваджена, все ще перебувала в процесі будівництва, випробування проводилися на інший птахофабриці, яка мала виробничу лінію і технологію очищення, ідентичні побудованій. При виборі обладнання був використаний досвід Esmil PRODEKO-EŁK як постачальника комплексних рішень, заснований на сучасних технологіях.

Аналіз переваг і недоліків використання різного обладнання для зневоднення осаду на даному об’єкті привів до вибору мультидискових шнекових дегідраторів (MDQ), основними перевагами яких є:

 • простота операцій;
 • низьке споживання енергії, флокулянтів і води;
 • дуже низький рівень шуму;
 • можливість роботи в автоматичному режимі.

У комплект поставки входили дві незалежні лінії зневоднення. Кожна з них складалася з мультидискового шнекового преса, автоматичної станції підготовки полімеру, насоса подачі мулу і насоса для дозування полімеру.

Мультидисковий шнековий зневоднювач MDQ/MDC - зневоднюючий барабан

Рис. 1. Схема мультидискового шнекового пресу зі зневоднюючим барабаном

Мультидискові шнекові дегідратори та інше обладнання, що поставляється, працюють ефективно і надійно. Робочі параметри блоків обробки осаду в обох лініях дозволяють їм отримувати кек з концентрацією завислих речовин до 34%. Повна автоматизація роботи преса дозволяє користувачу оптимізувати процес зневоднення і значно спрощує управління осадом.

Результати роботи комплексу

Продуктивність ОС5 000 м3/добу
Тип стоківПромислові /
бійня птиці
Тип осадуфлотаційний +
біологічний
Загальна кількість осаду228 м3/добу
Середній вміст СР в осаді5,6 %
Середня вага СР в осаді12 845 кг
СР/добу
ФЛОТАЦІЙНИЙ ОСАД:
Початкова кількість85 м3/добу
Концентрація завислих речовин10 %
Вага завислих речовин8 544 кг
зав. р-н/добу
БІОЛОГІЧНИЙ ОСАД:
Початкова кількість143 м3/добу
Концентрація завислих речовин3 %
Вага завислих речовин4 300 кг
зав. р-н/добу
Концентрація СР у зневодненому осаді22%-26% +/-1%

Case Study: Зневоднення осаду птахофабрики (Черкаси, Україна)

ТИП І РОЗМІР ОЧИСНИХ СПОРУД ЛОС, 6 000 м3/доб
КІНЦЕВИЙ СПОЖИВАЧ Миронівська птахофабрика, Миронівський Хлібопродукт
ЗАМОВНИК ПАО Миронівський Хлібопродукт
ПОЧАТОК ЕКСПЛУАТАЦІЇ грудень, 2015

Проблема:

Внаслідок збільшення виробничих потужностей підприємства, збільшився обсяг стічних вод і, відповідно, флотошлама. Наявне обладнання для зневоднення більш не справлялося з таким обсягом.

Рішення:

Пропозиція компанії Esmil було більш вигідною не лише з точки зору бюджету, а й з урахуванням технічних особливостей обладнання, в т.ч. додаткових функцій у вигляді більш сучасної системи автоматизації на базі контролера PLC і сенсорної панелі HMI. Шнековий дегідратор MDQ-353 C був встановлений поряд з існуючим дегідратором іншого виробника. При паралельній роботі двох різних дегідраторів з однаковою продуктивністю, наш MDQ показує кращу ефективність зневоднення і видає більш сухий кек.

Результати та ефективність

Тип осадуФлотошлам
Продуктивність700-750 кгСР/год
Концентрація СР на вході8-12%
Концентрація СР на виході33-40 %
Час експлуатації14-18 год/доб
Середня доза полімерів2,2 кг/тонуСР
Споживання електроенергії35-45 кВт/год

Case Study: Комплекс зневоднення осаду від очищення стічних вод шкіряного заводу (Іспанія, Наварра)

ОБЛАДНАННЯ Мультидисковий шнековий прес дегідратор MDQ-352C (1)
ТИП ОСАДУ Процес очищення стічних вод шкіряного заводу
ПОЧАТКОВА КІЛЬКІСТЬ ОСАДУ 12 м³/добу
КІЛЬКІСТЬ СУХОГО РЕЧОВИНИ 1200 кг сух.реч./добу
КОНЦЕНТРАЦІЯ СУХОЇ РЕЧОВИНИ 10%
ПОЧАТОК РОБОТИ Липень 2019

Проблема:

Осад від очищення стічних вод шкіряного виробництва фільтрували (зневоднювали) з використанням камерного фільтр-преса. Велика кількість вапна, яке використовували разом зі складними операціями, і низький рівень автоматизації привели до незадовільного результату та необхідності шукати іншу технологію зневоднення. Додатковий аспект, який необхідно розглянути, – це майбутні плани зі збільшення потужності шкіряного заводу, тому нове рішення для зневоднення має враховувати цей аспект.

Рішення:

Після пілотних випробувань, які були виконані в січні 2019 року, для реконструкції була обрана технологія зневоднення із застосуванням мультидискового шнекового преса (MDQ). Установка MDQ показала високу продуктивність і ефективність зневоднення, при цьому забезпечивши хорошу якість фільтрату.

Унікальною особливістю MDQ є можливість підвищення продуктивності шляхом установки додаткових гвинтів. Беручи до уваги майбутнє збільшення продуктивності, MDQ-352C (1) з одним гвинтом Клієнту був запропонований слот для другого з перспективним розширенням до MDQ 352. Це дозволило Замовнику знизити початкові капітальні витрати.

У липні 2019 року під спостереженням експерта Esmil введена в експлуатацію нова система зневоднення на основі мультидискового гвинтового преса MDQ-352C (1).

Результати та ефективність

Поточна продуктивність за СР150-180 кг сух.реч./год
Концентрація СР в кеці35 %
Режим роботи6-8 годин на день
Середня доза полімеру4,5-7 кг/1000 кг сух. реч.
Ефект затримання завислих речовин99,6-99,9 %

Case Study: Зневоднення промислового осаду для фабрики з виробництва напоїв (Сучава, Румунія)

ТИП ПРОМИСЛОВОСТІ Виробництво безалкогольних напоїв
ВИРОБНИЧІ ПОТУЖНОСТІ ФАБРИКИ 1,3 млн л/рік
ДАТА ЗАПУСКУ ОЧИСНИХ СПОРУД Жовтень 2018

Проблема:

Стічні води фабрики з виробництва безалкогольних напоїв утилізувалися за допомогою їх накопичення і відсилання до зовнішньої фірми. Але з погляду на високий кошт утилізації, було прийнято рішення про будівництво власних локальних очисних споруд, що дозволило би безпечно скидати очищені промислові і комунальні стоки до середовища. Проблема залишалася лише в утилізації великої кількості осаду, що утворюється під час роботи очисних споруд. Компанію Esmil було запрошено прийняти участь у розробці технології і поставці обладнання для зневоднення осаду.

Рішення:

Спеціалісти Esmil виконали розрахунки та підбір найбільш оптимального зневоднювального обладнання з урахуванням необхідної потужності та специфічного складу осаду. Для забезпечення автоматичної роботи цілого комплексу, також була дібрана автоматична станція приготування розчину флокулянта. Невдовзі, шнековий мультидисковий дегідратор MDQ-102C і станція приготування розчину SMART MIX 2100 були змонтовані на об’єкті та успішно запущені.

Шнековий мультидисковий дегідратор був вибраний серед інших видів обладнання з погляду на його беззаперечні переваги. Займаючи набагато менше місця ніж центрифуги або стрічкові фільтр-преси, він забезпечує тиху і безаварійну роботу без необхідності постійного обслуговування. Окрім того, навіть у порівнянні з таким сучасним зневоднювальним обладнанням як шнекові преси, мультидисковий шнековий дегідратор дозволяє досягти меншої витрати флокулянта і є простішим в обслуговуванні.

Після запуску обладнання, робота комплексу зневоднення була узгоджена та налаштована разом з іншим технологічним обладнанням очисних споруд. В момент, коли ємність для збирання флотопіни наповнюється, автоматично запускається і процес зневоднення. Комплекс продемонстрував високі показники ефективності з погляду на високу продуктивність обладнання та низьку вологість зневодненого осаду. Також вдалось значно зменшити кошти утилізації осаду завдяки істотному зменшенню його об’єму.

Результати та ефективність

Тип осадуфлотопіна
Продуктивність обладнання25 кгСР/год
Вміст СР у вихідному осаді5,9 %
Вміст СР у зневодненому кеку30 %
Ступінь затримання СР> 97 %
Середня доза флокулянта2,5 кг/тСР

Відгук про роботу мультидискового шнекового дегідратора MDQ-352C (Озд, Угорщина)

Обладнання: шнековый дегідратор MDQ-352 C фірми Esmil
Розміщення: ОСК в м Озд, Угорщина
Введення в експлуатацію: вересень 2015

З моменту введення в експлуатацію двух шнекових дегидраторів MDQ-352 C фірми Esmil обладнання безвідмовно виконує поставлене завдання, функціонує стабільно без нарікань. Вивантаження кеку з дегідраторів забезпечують конвеєри, також виготовлені фірмою Esmil.

Досвід експлуатації обладнання показав:

 • осад із середнім вмістом сухої речовини в 1% на вході зневоднюється до рівня змісту СР в 18-20% при дотриманні норм на якість фільтрату,
 • робота повністю автоматизована, шафа управління забезпечена дотиковим екраном, за допомогою якого легко можна встановити експлуатаційні параметри не тільки для дегидратора, але також для насоса подачі осаду і для конвеєрів для вивантаження кеку,
 • надійно працює в автоматичному режимі, не вимагаючи втручання оператора в робочий процес; робота обладнання практично безшумна,
 • обладнання працює надійно і безпомилково.

Відгук про роботу мультидискового шнекового дегідратора MDQ (Сечень, Угорщина)

Обладнання: шнековый дегідратор MDQ-353 C фірми Esmil
Розміщення: ОСК в м Сечень, Угорщина
Введення в експлуатацію: грудень 2014

З моменту введення в експлуатацію шнекового дегидратора MDQ-353 C фірми Esmil обладнання безвідмовно виконує поставлене завдання, функціонує стабільно без нарікань.

Досвід експлуатації обладнання показав:

 • осад із середнім вмістом сухої речовини в 1% на вході зневоднюється до рівня змісту СР в 18-22% при дотриманні норм на якість фільтрату,
 • робота повністю автоматизована, шафа управління забезпечена дотиковим екраном, за допомогою якого легко можна встановити експлуатаційні параметри не тільки для дегидратора, але також для насоса подачі осаду,
 • надійно працює в автоматичному режимі, не вимагаючи втручання оператора в робочий процес; робота обладнання практично безшумна,
 • обладнання працює надійно і безпомилково, за 3 роки експлуатації були замінені тільки гнучкі шланги для промивної води.

Case Stusy: Виробництво та запуск комплексу механічного зневоднення комунального осаду (Біскупець, Польща)

Мета роботи:

Очисні споруди знаходяться у м. Біскупєц, Вармінсько-Мазурське воєводство, Польща. Вони приймають стічні води з м. Біскупець і с. Руклавкі. Вхідний стік складається з комунального, промислового (з розташованих поряд м’ясопереробних закладів) та дощового. Середня потужність споруд становить 1 450 м3/д з максимальним навантаженням до 1 725 м3/д.

Після стадій механічного і біологічного очищення надлишковий мул з вологістю приблизно 99,7–99,8 % та продукований у кількості приблизно 360 м3/д піддається гравітаційному згущенню до вмісту сухих речовин 1,0–2,0 % у кількості приблизно 60–120 м3/д. Раніше процес зневоднення відбувався на стрічковому фільтр-пресі, а зневоднений осад (кек) далі використовувався в аграрних цілях, а також був утилізований на мулових полях.

Необхідність реконструкції була викликана низькою ефективністю зневоднення, яка позначалася на високій вологості кеку (лише 10 % сухої речовини, СР). Більше того, потужність існуючого стрічкового фільтр-пресу складала 60 м3/д, що було недостатньою для обробки всієї кількості утворюваного осаду. До того ж, експлуатація комплексу була ускладнена високою аварійністю і потребою в постійному нагляді та обслуговуванні.

Як компанія з багатим досвідом у технології обробки комунального осаду промислова група Esmil була в змозі запропонувати ефективне рішення для цього об’єкта та прийняла проект у роботу.

Проведені роботи:

Представниками компанії були проведені попередні лабораторні та пілотні дослідження, щоб зібрати якомога більше первинної інформації. Перш за все, виконано підбір флокулянту, який би забезпечував певну структуру сфлокульованого осаду, оптимальну для зневоднення на мультидисковому шнековому пресі. На наступному етапі виконано пілотні випробування, для налагодження роботи обладнання в реальних умовах та окреслити його функціональну здатність на цьому осаді. Аналіз результатів і проведені необхідні розрахунки дозволили конструкторам та технологам Esmil підібрати та розробити найефективнішу технологію зневоднення, яка б відповідала поставленим вимогам.

Після того як старий комплекс зневоднення було демонтовано, нове обладнання встановлено з урахуванням побажань клієнта та вимог охорони праці. Подальший запуск та налагодження технологічних параметрів дозволили досягти високої ефективності роботи комплексу зневоднення осаду в автоматичному режимі.

Виробництво та запуск комплексу зневоднення комунального осаду

Результати та висновки:

ПараметрЗначення
Середня потужність очисних споруд1450 м3
Середня потужність комплексу зневоднення осаду120–150 м3/д або 1,9 тСВ/д (135 кгСВ/г)
Середній вміст СР у осаді1,5 %
Середній вміст СР у кеці15-17 %
Завислих речовин (ЗР) у фільтраті60-260 мг/л
Доза флокулянту9,3 кг/тСВ
Час праці оператора з обладнанням (для 8-годинної зміни)20 хв на налагодження + 30 хв на загальне обслуговування (може виконуватися без зупинки праці)
Доступність (як фактор загальної ефективності обладнання)90-97%

Реконструкція комплексу зневоднення осаду на комунальних очисних спорудах у м. Біскупець дозволила збільшити його потужність більш ніж вдвічі з 60 до 120–150 м3/д.

Попри надзвичайно низький вміст сухих речовин у вихідному осаді, що спричинено специфічним складом та низькою якістю згущення, вдалося досягти відповідної для транспортування консистенції кеку. Це дозволило знизити загальні витрати, пов’язані з подальшою утилізацією зневодненого осаду завдяки значному зменшенню його утворюваної кількості. Оновлена технологія дає можливість отримувати більш високий вміст сухих речовин у кеку (до 17 %) і більш чистий фільтрат (60–260 мгЗР/л) при повністю автоматичній і надійній роботі обладнання продукції Esmil навіть у такому складному випадку, коли середній вміст сухих речовин в осаді в середньому складає лише 1,5 %.

Крім того, впроваджена технологія додатково веде до зниження експлуатаційних витрат завдяки зменшенню споживання води, електричної енергії та реагентів.

Відгук про роботу обладнання Esmil (Мездра, Болгарія)

Industrial Parts Ltd., зареєстрована за адресою Південна промислова зона, П.О. 24, 6100, м. Казанлак, Болгарія, цим референс-листом засвідчує успішну та ефективну співпрацю з Промисловою групою Esmil.

У березні 2015 року на очисних спорудах у м. Мездра (Болгарія) Промислова група Esmil поставила та ввела в експлуатацію наступне обладнання:

 • Грабельна решітка РКЕ з датчиком рівня в каналі – 1 шт.,
 • Комбінована установка механічного очищення M-Comby (600 м3/год) – 1 шт.,
 • Ланцюговий мулоскреб для вторинного відстійника – 2 шт.,
 • Перемішувач осаду з центральним приводом – 1 шт.,
 • Каналізаційні затвори (ручні) – 5 шт., Каналізаційні затвори з електроприводом – 2 шт.,
 • Стрічковий фільтр-прес для зневоднення осаду – 2 шт.,
 • Гвинтовий конвеєр КВЕ – 1 шт.

З моменту запуску комплексу все обладнання стабільно працює, забезпечуючи високий ступінь очищення стічних вод, що позитивно впливає на роботу очисних споруд в цілому.

Встановлення грабельної каналізаційної решітки дозволило підвищити ефективність затримування відходів та їх вилучення зі стічних вод.

Комплекс демонструє високу надійність та мінімальні витрати на обслуговування.

Обладнання Esmil якісне та зручне в експлуатації. На стадії механічного зневоднення осаду ми використовували два стрічкових фільтр-прес PL-06C продуктивністю 6 м3/год. За весь період експлуатації обладнання під торговою маркою Esmil продемонструвало ефективну та надійну роботу, високу корозійну стійкість, низьке споживання енергії.

Технології та обладнання для очищення стічної води

Група Esmil є провідним світовим виробником обладнання для очищення стічних вод і постачальником просунутих технологічних рішень з очищення та відновлення води для різних галузей промисловості.

Центральна Азія та Кавказ

Інженерні рішення та мембранні технології