комплекс зневоднення осаду

Очисні споруди в Тшцянці були побудовані у 1980-х роках, їх потужність становила 2400 м³/добу. На очисних спорудах використовувався метод активного мулу, при якому мул направлявся в стабілізаційні камери, а потім в муловідстійники. Очищені стічні води скидалися через дренажну канаву до річки Тшцініца. У 2006-2007 роках очисні споруди було модернізовано та розширено, охоплюючи як біологічну частину, так і етап обробки осаду. В результаті цих заходів, потужність очисних споруд зросла до 4000 м³/добу. Обсяг стічних вод, що надходять протягом року, наразі становить приблизно 700 000 м³.

комплекс зневоднення осаду

У 2022 році Відділ комунального будівництва м. Тшцянка здійснив значні інвестиції в модернізацію як системи водопостачання та каналізації, так і самих очисних споруд. Одним із них стала модернізація етапу обробки осаду.

Технологія обробки осаду на очисних спорудах у Тшцянці включає анаеробну стабілізацію надлишкового осаду в двох окремих камерах ферментації (WKF) з подальшим його зневодненням та гігієнізацією вапном для сільськогосподарського використання. Перед модернізацією, осад з камер WKF із вмістом сухої речовини 1,5-2,5% подавався на стрічковий фільтр-прес, а в результаті зневоднення вдавалося досягти приблизно 16% СР в зневодненому осаді.

комплекс зневоднення осаду

У зв’язку із зростанням цін на енергоносії, частотою поломок обладнання та значними витратами на транспортування зневодненого осаду, керівництво підприємства вирішило замінити обладнання будівлі зневоднення осаду на більш ефективні та економічні пристрої, що забезпечують автоматизований процес зневоднення. У пошуках оптимального рішення, Відділ комунального будівництва м. Тшцянка замовив проведення пілотних випробувань в реальних умовах на повнорозмірному мультидисковому шнековому зневоднювачі Esmil MDQ-201 у фірми PRODEKO-EŁK Sp. z o. o., яка входить до складу Esmil Group. Випробування були позитивними та багатообіцяючими, а технологія зневоднення на основі зневоднювачів Esmil MDQ переконала керівництво. У липні 2022 року відбувся тендер на поставку, монтаж та пуск комплексу зневоднення осаду на базі гвинтового преса, який виграла компанія PRODEKO-EŁK, відповідаючи всім вимогам Замовника.

комплекс зневоднення осаду

В рамках модернізації PRODEKO-EŁK Sp. z o. o., частина міжнародної групи ESMIL, восени 2022 року поставила, змонтувала та запустила комплекс зневоднення осаду, до складу якого увійшло наступне обладнання:

 • Мультидисковий шнековий зневоднювач Esmil MDQ-452 C
 • Горизонтальний гвинтовий конвеєр довжиною приблизно 2 м
 • похилий гвинтовий конвеєр довжиною приблизно 6 м, який частково виходить за межі будівлі
 • насос подачі шламу + витратомір
 • насос подачі розчину флокулянту + витратомір
 • автоматична станція приготування розчину флокулянту
 • мацератор
 • шафа управління всього комплексу з сенсорною панеллю

Компанія Esmil PRODEKO-EŁK також здійснила комплексну поставку трубопроводів і кабелів комплексу, виконала механічний і електричний монтаж пристроїв.

комплекс зневоднення осаду

Після введення комплексу в експлуатацію та налагодження параметрів роботи обладнання, оператори очисних споруд оцінили всі переваги автоматизації процесу та технологію, яка практично не вимагає втручання оператора, особливо в порівнянні з раніше використовуваним стрічковим пресом. Крім того, відсутність деталей, що швидко зношуються, менші операційні витрати (електронергія, вода для промивки і т.п.) та набагато вищий ступінь зневоднення дозволяють значно заощадити. Варто зазначити, що незважаючи на більшу кількість переробленого осаду на добу, загальне споживання флокулянту на місяць є меншим. Детальне порівняння робочих параметрів обох пристроїв представлено в таблиці 1.

Таблиця 1. Порівняння попереднього стрічкового преса та мультидискового шнекового зневоднювача Esmil MDQ-452 C

Стрічковий прес
Мультидисковий шнековий зневоднювач Esmil MDQ-452 C
Вміст СР у вхідному осаді

1,5 – 2,5 %

Гідравлічна пропускна здатність

~ 6,5 – 8 м3/год

8 – 15 м3/год

Продуктивність зневоднення

~ 97,5 – 200 кг СР/год

120 – 375 кг СР/год

Вміст СР в зневодненому осаді

~ 16 %

18 – 22 %

Зменшення об’єму осаду
6-10 разів

9-14 разів
Доза флокулянта

15-19 кг/т СР
12-15 кг/т СР
Кількість використаного флокулянту в формі емульсії/1 м3 осаду

≈ 0,8 л
≈ 0,6 л
Переробка осаду на місяць
1200 – 1400 м3
1700 - 1800 м3
Споживання електроенергії

8,7 кВт

4,2 кВт

Споживання промивної води

10 м3/год

0,2 м3/год

Переваги використання комплексу зневоднення осаду на базі мультидискового шнекового зневоднювача Esmil MDQ:

 • краще зневоднення осаду, завдяки скорочується об’єм осаду, а отже потребуємо менше місця для його зберігання та скорочуємо витрати на транспортування
 • більша кількість зневодненого осаду на добу
 • менше використання флокулянту, промивної води та електроенергії
 • відсутність деталей, що швидко зношуються
 • не вимагає обслуговування
 • автоматизований процес

Esmil Group

Esmil Group - це провідний глобальний виробник, який розробляє передове обладнання для очищення стічних вод і зневоднення осаду. Крім того, ми спеціалізуємося на постачанні передових мембранних систем для різних галузей промисловості.

EU Flag Esmil Group

Обладнання для очищення стічних вод та зневоднення осаду.

EU Flag Esmil USA

Обладнання для зневоднення осаду в США.

EU Flag Esmil Process Systems

Мембранні системи.