У 2022 році ми завершили дуже цікавий і вимогливий проєкт для нафтохімічної галузі – систему замкнутого циркулювання кислоти з використанням мембран зворотного осмосу для заводу з виробництва поліпропілену.
Концентрування оцтової кислоти за допомогою мембран є доволі складним процесом. Раніше у галузі використовували дистилювання для концентрування кислот, але через дуже високе енергоспоживання ми розробили для клієнта мембранну систему очищення, яка значно знижує експлуатаційні витрати. Весь процес було досліджено та удосконалено в лабораторних умовах, щоб підтвердити ефективність технології. Таким чином, Esmil Process System ltd., що входить до складу Групи Esmil, посідає ексклюзивне ноу-хау для цього процесу.
Мембранні очисні системи – це вкрай складні пристрої, кожен з яких складається з кількох тисяч різних деталей – труб, насосів, клапанів, витратомірів тощо. Усі ці елементи повинні відповідати найвищим стандартам якості та стандартам ASME, які застосовуються для найнебезпечніших виробництв, таких як переробка нафтопродуктів. Під час виробництва нам довелося провести значну кількість випробувань, таких як методи неруйнівного контролю (NDT), а саме радіографічне тестування (RT), позитивне ідентифікування металу (PMI) та чимало інших тестів, включаючи навіть перевірку якості та товщини фарби!
Виробництво, збирання та випробування мембранних установок здійснюється відповідно до процедур контролю якості (QC/QA) та розроблених планів перевірки та випробувань (ITP) під наглядом генерального підрядника всього проекту.
Головна мета очисного комплексу продуктивністю 40-160 м3/год – це створення замкнутого циклу обігу кислоти у виробничому процесі. Під час синтезу пластику використовується оцтова кислота концентрацією 12%. У стічних водах концентрація відпрацьованої кислоти падає до 2-3% тож вони направляються до мембранної системи, де концентрація кислоти відновлюється до необхідних 12%. Сконцентрована оцтова кислота повертається у виробничий процес, а відновлена вода може бути використана як у виробництві, так і для технічних потреб.