Сьогодні проблеми довкілля вже досягли того рівня, коли на сполох б’ють не тільки екологи та активісти, але і звичайні люди, що зіткнулися з наслідками згубного нехтування проблемами захисту навколишнього середовища. Зазвичай, промислові підприємства намагаються уникнути дотримування діючого законодавства у цій сфері. Тому проблема очищення концентрованих промислових стічних вод, таких галузей як молочна та м’ясна, є нагальною проблемою сьогодення в Україні.
Формальні вимоги до якості очищення стічних вод промислових підприємств в Україні не суттєво відрізняються від аналогічних вимог у Євросоюзі. Але головним фактором, що визначає низькі стандарти якості локального очищення стічних вод у нас, є недостатня увага населення до цього питання протягом останніх десятирічь. Однак зараз, коли українські виробники м’ясної та молочної продукції самостійно намагаються вийти на світовий ринок, виникає можливість, ба навіть необхідність користуватися практикою ведення бізнесу у країнах з розвиненою економікою, і тут з’являється інший аспект проблеми очищення стічних вод.
Наша компанія, чиє коріння походить саме з України, виробляє та постачає обладнання для очищення стічних вод клієнтам харчової промисловості між іншим до країн ЄС, США, Канади, Сполученого Королівства тощо. Ми бачимо, що відмінності підходів до очищення стічних вод промисловими підприємствами полягають у самій основі, а саме – сприйнятті цієї задачі. Для більшості українських компаній це лише зайва проблема, яка неминуче супроводжує процес виробництва і лише виснажує підприємство як морально так і фінансово. У той же час, у західних країнах вирішення питання очищення стічних вод створює цінність та привабливість для клієнта і конкуренту перевагу для самої компанії.
Мультидисковий шнековий зневоднювач на ЛОС сироробного підприємства, США
Модель працює завдяки всеохоплюючому запровадженню концепції сталого розвитку (Sustainable Development), що включає у себе програму мінімізації будь-яких викидів не тільки власне підприємства, але й всього ланцюжка його постачальників. Топові компанії на ринку мережевої роздрібної торгівлі попросту навіть не розглядають виробників, що не впровадили відповідність стандарту ISO-14000 щодо системи менеджменту впливу на довкілля (EMS, Environmental Management System). Таким чином, очищення стічних вод підприємствами у ЄС є не лише вимогою державних органів контролю, але й клієнтів. Отже, щоб підкорити зовнішні ринки українськими компаніям, необхідно вчитися грати за їхніми правилами і змінювати підхід до ведення бізнесу в цілому і до очищення стічних вод зокрема.
Сумлінний підхід до проблеми очищення стічних вод та утилізації відходів створив розмаїття відповідних рішень для бізнесу. Цікавими та корисними для українських компаній безперечно будуть:
- Пошук та користування послугами незалежних інженерів-консультантів у галузі очищення стічних вод. Це значно знижує ризик реалізації занадто дорогих або неефективних технологій, а також знижує навантаження на персонал підприємства як під час пошуку і розробки технологічного рішення, так і під час подальшої експлуатації очисних споруд. Такі консультанти беруть на себе відповідальність за кінцевий результат, володіють необхідними знаннями та досвідом, орієнтуються у останніх розробках та інноваціях, а також, піклуються про свою репутацію і не залежать від “вигідних” партнерів чи виробників. Майже кожен проєкт у рамках якого наша компанія поставили своє обладнання у країнах з розвиненою економікою підлягав пильному контролю такими консультантами. Ми, як виробник обладнання, є більш ніж зацікавленими в успішному результаті для кінцевого клієнта, тому завжди рекомендуємо використовувати цей підхід і в Україні.
- Передавання підрядним організаціям експлуатування власних очисних споруд (аутсорсінґ). В Україні таке рішення тільки з’являється, тоді як у США воно використовується постійно. Переваги здебільшого збігаються з перевагами від залучення консультантів, але додатково підприємство майже повністю позбавляє себе від проблем експлуатації, нагляду, контролю та відповідальності за ефективність роботи очисних споруд – усім цим переймається компанія-оператор за сталу вартість очищення кубічного метра стоків. Як приклад – проєкт розширення очисних споруд заводу з виробництва сира у штаті Огайо, де ми поставили комплекс обладнання для механічного зневоднення осаду на базі мультидискових шнекових дегідраторів ESMIL. Ініціатором проєкту постала власне компанія-оператор, пояснивши доцільність такої інвестиції для кінцевого користувача (підприємства) зниженням витрат на утилізацію осаду, а отже, і загальної вартості очищення стічних вод. Термін окупності склав навіть менше одного року. Для нас зручно співпрацювати з таким оператором, бо зараз ми реалізуємо кілька аналогічних проєктів для їхніх інших очисних споруд підприємств молочної та м’ясної галузі, а обслуговуючий персонал вже вміє працювати на нашому обладнанні та має відповідний досвід.
- Оренда обладнання або цілих очисних споруд. У такому разі підприємство отримує додаткові переваги такі як:
- відсутність страт пов’язаних зі зношенням обладнання,
- скорочення податків (скорочення податку на прибуток),
- фінансування очисних споруд із операційного бюджету, а не з бюджету розвинення підприємства,
- зазвичай, відсутність необхідності у розроблені проєктної документації, оскільки обладнання встановлюється тимчасово на умовах оренди,
- модульне виконання і миттєве випробування технології без фінансових та технологічних ризиків.
Монтаж модульних очисних споруд на базі мультидискового шнекового зневоднювача MDQ ESMIL Tsurumi та флотатора Екотон на ЛОС маслопереробного підприємства, Україна
На сьогодні компанія ESMIL дозволяє винаймати обладнання для фізико-хімічного очищення стічних вод та механічного зневоднення осадів у США та країнах Європи, в тому, і в Україні, де ця послуга почала бути доступною з 2020 року.
Усі перелічені методи вирішення очищення стічних вод допомагають підприємствам уникнути можливих ризиків, а головне, зосередитися виключно на своєму бізнесі і при цьому дбати про захист довкілля.
У цілому, технологічні схеми очищення стічних вод підприємств харчової промисловості полягають у типових методах механічного, фізико-хімічного і біологічного очищення. Але сьогодні багато підприємств молочних, м’ясних та інших галузей харчової промисловості все частіше запроваджують мембранні методи очищення, що дозволяє наблизитися до забезпечення принципу нульового скидання (Zero Discharge Process). Такі технології вже успішно працюють на підприємствах Америки і Європи і дозволяють максимізувати повторне використання ресурсів, підвищити економічну ефективність виробництва, забезпечити себе частковою незалежністю від постачання свіжої води, а головне – майже повністю звільнитися від контролюючих органів та мінімізувати негативний вплив на навколишнє середовище. Кількість таких підприємств постійно зростає і в Україні, допомагаючи досягати суворих українських вимог на скидання стічних вод, що зазвичай жорсткіші у порівнянні із західними країнами.
До речі, до групи ESMIL з 2019 року входить англійська інжинірингова компанія ESMIL Process Technologies, що є одним з піонерів впровадження технології нульового скидання і володіє величезним досвідом у реалізації подібних проєктів. Тож відтепер передові технології ESMIL стають більш доступними і для українських підприємств.
Конкуренція на світовому ринку неодмінно підвищить стандарти роботи українських підприємств, зробить бізнес-моделі більш ефективними і створить додаткову цінність для їх клієнтів як в Україні так і поза її межами. І ми можемо з упевненістю стверджувати це виходячи зі свого досвіду.