Ось уже 22 роки Промислова група ESMIL успішно виробляє обладнання для очищення стічних вод, надає консалтингові послуги, виконує пусконалагоджувальні роботи.

Компанія орієнтована на комплексний підхід до вирішення проблем підприємств в області очищення стічних вод. Для цього ми маємо в своєму розпорядженні потужну виробничу і науково-технічною базою. За час існування, компанією було реалізовано понад 1500 проектів в 30 країнах світу, і отриманий досвід дозволяє нам впроваджувати технології, успішно апробовані на ринках з найвищими вимогами до очищення стоків.

Співпраця з багатьма з наших замовників не обмежилася одиничним постачанням. З низкою водоканалів ми співпрацюємо на протязі багатьох років, з деякими – десятиліття. Така співпраця дозволило нам накопичити унікальний досвід, аналізуючи який ми можемо виявити закономірності і тенденції в галузі, знайти підходи, які можуть нести позитивний ефект для багатьох підприємств і компаній, що працюють в сфері очищення стічних вод.

У даній статті ми хотіли б на кількох прикладах продемонструвати, як подібна практика багаторічної співпраці дозволяє вирішувати складні завдання, які стоять як перед окремими водоканалами, так і перед галуззю в цілому. В якості таких прикладів, за згодою наших друзів і партнерів, ми вибрали очисні споруди міста Томськ (220 000 м3/сутки), водоканал м. Елк, Польша (12 000 м3/доба) та МУП «Липецька станція аерації» (240 000 м3/доба).

Співробітництво з МУП «ЛиСА» почалося ще у 1998 році, коли фірма ESMIL робила перші кроки на шляху створення широкої лінійки обладнання для очищення стічних вод і зневоднення осаду. Саме на липецьких очисних спорудах було встановлено прототип добре відомої сьогодні грабельної решітки РКЕ, тут проходили випробування гачкових решіток РККТ, стрічкових фільтр-пресів ПЛ.

У 2004 році почалася масштабна програма реконструкції очисних споруд, в якій Промислова група ESMIL взяла активну участь. Було виконано ряд завдань, пов’язаних не тільки з поставками обладнання, але і з налагодженням технологічного процесу, а саме:

  • з 1998 по 2009 рр. – заміна аераційної системи першої черги аеротенків (768п.м.), поставка 5-ти стрічкових фільтр-пресів і 2-х конвеєрів для цеху механічного зневоднення осаду, заміна двох грабельних решіток на РКЕ ESMIL;
  • 2010 р. – реконструкція трьох первинних відстійників в аеротенк нитри-денітрифікатор;
  • 2011 р. – реконструкція трьох первинних відстійників із заміною мулоскребів на ІРПО-40 ESMIL;
  • 2013 р. – здійснено реконструкцію аеротенках № 1 і двох вторинних відстійників;
  • 2014 р. – модернізація аеротенках № 2 і двох вторинних відстійників;
  • 2016 р. – реконструкція аеротенках № 3 і двох вторинних відстійників, а також будівництво будівлі повітродувної станції.

З ТОВ «ГОС» м. Томськ партнерські відносини пов’язують нас вже більше 12 років, з тих пір як в 2006 році почала реконструкція очисних споруд. В рамках модернізації водоканалу ми зробили наступне:

  • 2008 р. – замість застарілих морально і фізично решіток МГ-8Т з Прозоров 16 мм, було встановлено сучасний комплекс механічного очищення на базі обладнання ESMIL: п’ять каналізаційних грабельних решіток РКЕ-1424 з Прозоров 8 мм, горизонтальний гвинтовий конвеєр КВЕ і гвинтовий віджимний прес ПВОЕ 2007 для ущільнення відходів;
  • 2011 р. – проведено реконструкцію аератенков і проведений монтаж 3 360 п.м трубчастих дрібнопухирцевих аераторів АПВК;
  • з 2012 по 2016 рік – зроблені, встановлені і змонтовані три мулоскреба для первинних радіальних відстійників ІРПО-40, п’ять мулососів для вторинних радіальних відстійників, діаметром 40 м, і більше 70 щитових затворів.

Очевидно, серед наших клієнтів є не тільки великі водоканали. Устаткування ESMIL успішно працює і на середніх очисних спорудах. Одним з яскравих прикладів очисні споруди польського м. Елк з населенням приблизно 60 000 осіб, де розташований один із заводів є ESMIL. Обладнання на очисні споруди було поставлено ще попередніми власниками польського заводу, проте з моменту входження виробничого підприємства до складу Промислової групи ESMIL співробітництво між водоканалом і виробником прийняло нову форму.

  • 2015-2016 рр. – сервісні роботи на комбінованих песколовках М-Комбі виробництва PWP Katowice: заміна кришок перекриття, заміна спіралі, заміна перфорованого сита і загальні ремонтні роботи;
  • 2016 р. – пілотні випробування зневоднення анаеробно стабілізованого надлишкового активного мулу на мульти-дисковому шнековом дегідратором сери MDQ і мульти-дисковому дегідратором серії JD;
  • 2017 р. – сервісні роботи евакуаційного шнекового конвеєра транспортування піску від комбінованих песколовок М-Комбі: заміна шнека, заміна напрямних і ущільнень, ремонт зовнішніх покриттів;
  • 2017 р. – пілотні випробування автоматичної системи дозування розчину флокулянта за допомогою датчика каламутності на вузлі згущення і зневоднення осаду;
  • 2017 р. – заміна запасних частин (щітки лотків і доріжки) на радіальних Мулоскреб ZGR-38 і ZGR-42; для стрижневий мішалки MPR-6 проведено технічний сервіс і замінений центральний підшипник.

Всі наведені підприємства є одними з передових компаній своєї галузі.

І це лише кілька з багатьох прикладів успішного довгострокового співробітництва між виробником і водоканалом. У чому причина такого результату? Які висновки можна зробити з цього прикладу для галузі?

Проблематика

У повсякденній практиці за працездатність обладнання на всій технологічної лінії очистки стічних вод відповідає водоканал. Саме він несе відповідальність прямо (штрафи) і побічно (збитки) за збої і неполадки в роботі встановленого на очисних спорудах обладнання. Ризик появи таких проблем високий і очевидний у разі використання застарілих агрегатів, проте реконструкція очисних споруд теж не завжди є панацеєю, яка може попередити збої і неполадки в роботі устаткування.

Справа в тому, що при масштабної реконструкції очисних споруд, в розробці та реалізації проекту бере участь, як правило, кілька сторін: сам водоканал, консультанти, проектувальники, виробники обладнання, будівельники та інші. У такій ситуації складно домогтися злагодженої спільної роботи і відсутності помилок, адже межі відповідальності найчастіше виявляються розпливчатими, а фактор часу і жорстких термінів не сприяє тому, щоб сторони сідали за стіл і разом шукали найбільш ефективне рішення проблеми. В результаті реконструкція закінчується, а водоканал залишається один на один зі своїми проблемами.

Ще однією з проблем, з якими стикаються водоканали після реконструкції, коли, здавалося б, вчора ще ідеально працює технологічна схема починає давати збої, є зміна складу і кількості вступників стоків – дуже поширене явище.

Перераховані вище проблеми – не рідкісна риса українських водоканалів. Наші клієнти в країнах Євросоюзу, Північної Америки, Азії регулярно стикаються з такими ж або вкрай схожими ситуаціями.

Так склалося, що саме життя, практика і роки роботи з сотнями різних замовників зі схожими проблемами запропонували нам рішення, яким ми хотіли б поділитися з вами.

Наведені вище три приклади водоканалів не випадкові. У всіх трьох випадках Промислова група ESMIL є стратегічним партнером очисних споруд, консультантом з широкого кола питань, пов’язаних з обладнанням, встановленим на всіх етапах технологічного ланцюжка. Що це дає і чому саме в нашому випадку таке партнерство приносить результат?

  1. На заводах ESMIL виробляється більше 35 видів різного устаткування для очищення стічних вод, що покриває понад 80% потреб водоканалів в технологічному обладнанні. Також ми розробляємо технологію очищення, обробки осадів. Відповідно, в наших силах надати допомогу по дуже широкому спектру питань. Це може бути і налагодження роботи очисних, і виробництво запасних частин для різного устаткування, і локалізація зовнішнього джерела проблем (якщо питання стосується стоків, що надходять від абонентів – промислових підприємств);
  2. наші досвід і знання дозволяють нам не просто вирішувати конкретну, локальну задачу на мікрорівні, а враховувати роботу очисних споруд в цілому. Наприклад, проблема з зневоднення осаду може вирішуватися на етапі відстоювання. Або навпаки, приватне рішення проблеми з гратами може негативно впливати на біологічне очищення. Наш підхід дозволяє вирішувати задачу комплексно і з залученням мінімального бюджету;
  3. у разі якщо головною проблемою водоканалу – стратегічного партнера є заміна застарілого обладнання, ми складаємо план поетапної заміни техніки і починаємо з самих «наболілих» точок. Завдяки цьому водоканал щороку отримує відчутні поліпшення показників очищення. Подібний план може бути складений, як керуючись логікою модернізації технічної ланцюжка, так і логікою зниження витрат;
  4. дуже важливо і те, що в ході багаторічної спільної роботи, люди в наших компаніях «спрацьовуються» один з одним. Це багато разів підвищує ефективність спільної роботи. Отримуючи чергову задачу, нам потрібна мінімальна кількість вихідних даних, так як технологічний процес і історію конкретних очисних вже добре знаємо;
  5. ні в одному з наведених вище прикладів, стратегічне партнерство не ґрунтується на фіксованих рамкових договори. В першу чергу партнерство успішно працює завдяки людському взаєморозумінню.

Для того, щоб показати, як це працює на практиці, зупинимося на прикладах стратегічного партнерства з водоканалами, про які ми почали говорити раніше.

МУП «Липецька станція аерації»

До 2008 р. Липецькі очисні споруди входили до складу НЛМК і працювали в дві черги: перша очищала близько 90 000 м3/доба виробничих стоків від ВАТ «НЛМК», друга – приблизно 150 000 м3/доба міських стоків. Але за 4 роки до цього, звільняючись від непрофільних активів, було прийнято рішення про передачу ОСК міській владі, причому з реконструйованої 1-й чергою. У 2004 р. почалася реконструкція 1-ї черги, фахівці ESMIL робили ТЕО і завдання на проектування, розраховували параметри біологічної очистки шляхом комп’ютерного моделювання, прив’язували нове обладнання. Весь проект реконструкції виконував «ЕКОВОДОКАНАЛ» м Липецьк, фінансував роботи «НМЛК».

З 2005 по 2008 рр. тривали роботи з реконструкції, які контролювалися проектувальниками і нашими фахівцями, після цього були проведені шеф-монтажні та пусконалагоджувальні роботи, навчання експлуатує персоналу – все це було на совісті фахівців ESMIL.

1-а черга була успішно запущена і здана в експлуатацію – для цього потрібно більше трьох місяців, протягом яких наші технологи працювали пліч-о-пліч з експлуатуючим персоналом. З 2008 р. власником очисних споруд стає місто, а експлуатуючою організацією МУП «ЛиСА». У зв’язку зі зростаючими вимогами до якості очищених стічних вод, керівництвом експлуатуючої організації було прийнято рішення виконати проект реконструкції 2-й технологічної лінії. Причому головною вимогою даного технічного завдання на проектування було істотне зниження навантаження на екологію завдяки:

  • впровадженню технологічної схеми глибокого очищення від біогенних елементів – азоту і фосфору,
  • створенню умов для мінімального виносу зважених з вторинних відстійників.

Проект реконструкції був виконаний в проектним інститутом ТОВ «ЕКОВОДОКАНАЛ» м. Липецьк, ESMIL виступав постачальником основного технологічного обладнання та пуско-налагоджувальної організацією.

У 2013 році стартувала програма Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР). Загальна вартість проекту на умовах співфінансування з містом склала 368 млн. Рублів. В рамках реконструкції на очисні споруди Липецька було поставлено шість мулососів для вторинних відстійників діаметром 40 м, понад 20 шт. щитових затворів і 2 816 п.м. трубчастих аераторів АПКВ.

Реконструкція тривала до 2016 року включно, в її ході було виконано:

  • а) підстроювання всіх аеротенків по повітрю, розподілений повітря між аеротенками №1,3 ÷ 4 і розподілений повітря між аеробними зонами (концентрація кисню в аеробних зонах склала 1,8 ÷ 3,5 мгО2 / дм3);
  • б) коригування витрат зворотного активного мулу (ступінь рециркуляції 35 ÷ 40%, при дозі 2,6 ÷ 4,7 г / дм3);
  • в) коригування витрат внутрішнього рецикла з кінця зони нітрифікації (80 ÷ 150%, при нітрати на виході 28 ÷ 38 мг / дм3);
  • г) коректування виведеного витрати надлишкового активного мулу (2040 ÷ 2520 м3 / добу, включаючи обсяг ІАІ з 1 технологічної лінії) і т.д.

Проведені уточнення режиму дозволили знизити концентрацію фосфатів (по Р) на виході до 0,2 ÷ 0,4 мг / дм3.

Ефективність видалення біогенних елементів досягла великих величин, ніж передбачено проектом (див. таблицю нижче).

Взаємовигідна співпраця Промислової групи ESMIL і МУП «ЛИСА» триває, за цей час було проведено такі роботи:

  • налагодження технологічних режимів, пов’язані зі зменшенням кількості стоків і збільшенням концентрацій забруднюючих речовин на вході в очисні споруди,
  • планові ремонти встановленого обладнання,
  • випробування пілотних та експериментальних промислових установок розробки компанії ESMIL.

Таблиця 1. Ефективність видалення біогенних елементів. Проектні і фактичні показники

Найменування показника
Проектні величини
Фактичні величини
Вхід в аеротенкПДКЕфективність, %Вхід в аеротенкВихід з вторинних відстійниківЕфективність, %
БСК5, мгО2 / дм32002,098200÷3552,9÷5,698,4÷98,6
Зважені речовини, мг / дм31427,0595170÷2804,3÷6,997,5
Азот амонійний (N-NH + 4)23,10,3998,331÷340,4÷0,897,6÷98,5
Фосфати по фосфору (P-PO4)3,020,293,44,5÷5,00,2÷0,492,0÷95,6

згідно з результатом аналізу середньодобової проби, після тижня функціонування за встановленим технологічним режимом

Очисні споруди м. Елк, Польща

Очисним спорудам в м. Елк пощастило вдвічі. Безпосередня близькість до заводу-виробника в даній ситуації гарантує дуже оперативне реагування на будь-які запити, які можуть виникнути у замовника. З обладнанням, поставленим компанією на очисні споруди, проблем не було.

У 2018 році ESMIL продовжує співпрацювати з водоканалом г.Елк, виступаючи консультантом в питаннях застосування обладнання механічного очищення, систем аерації, станції прийому асенізаційних стічних вод.

ТОВ «Міські очисні споруди» Томськ

Система очисних споруд м Томська побудована на початку 80-х років за проектом ДПІ «Укрводоканалпроект» в дві черги: перша – в 1980 р, друга – в 1995 р, і належала «ТомскНефтехіму». Спочатку це були лише їх локальні споруди. На початку 90-х, коли основне виробництво компанії пішло на спад, містити водоочисної комплекс стало важко і його передали в користування муніципалітету. Так Томськ став унікальним містом, де стоки до процесу очищення і до подальшого скидання в Томь проходять дуже довгий шлях: 4,5 км напірний трубопровід веде їх до очисної станції, і 31,5 км скидний колектор в річку. У більшості ж міст очисні споруди знаходяться в структурі водоканалу і є з ним однією системою. Проектна потужність 220 000 м3 / добу, склад споруд – механічна очистка, біологічна очистка, ілоуплотнітелі, доочищення на барабанних сітках і випуск в р. Томь.

З 2005 року після реорганізації, право на експлуатацію взяло на себе знову організоване ТОВ «Міські очисні Споруди» за довгостроковим договором з управлінням житлово-комунального господарства міста Томська.

Багато що змінилося з того часу: кількість стоків зменшилася до 140 000 м3 / добу, виросли концентрації забруднюючих речовин, посилилися норми для ГДК шкідливих речовин, і в той же час морально застаріло устаткування, як технологічно, так і економічно. Тому було прийнято рішення про проведення поетапної модернізації всіх ділянок очищення.

З 2006 року по 2017 були проведені наступні роботи:

  • реконструкція будівлі решіток і пісковловлювачів – споживання електроенергії знизилося в п’ятикратному розмірі,
  • первинне і вторинне відстоювання – була протестована і випробувана однотрубна конструкція илососа з оригінальними сосунами (був отриманий спільний патент №114420 на даний винахід), що дозволило збирати більш щільний мул і зменшити винос зважених речовин,
  • біологічне очищення – підвищився ефект очищення стічних вод по азотної групи і знизилося енергоспоживання на 1250 Квт / год,
  • осадження надлишкового активного мулу в первинних відстійниках спільно з первинним осадом – зменшення обсягу перекачується осаду зі зменшенням вологості,
  • механізація і автоматизація ділянок очищення стічних вод дозволила обґрунтовано скоротити 60 штатних одиниць.

В результаті плідної роботи фахівців Промислової групи ESMIL і експлуатує персоналу «Міських очисних споруд», був оптимізований технологічний режим роботи, що дозволило:

  • а) істотно знизити навантаження на екологію;
  • б) отримати високі показники ефективності очищення і скоротити платежі за забруднення водного об’єкта;
  • в) знизити енергоємність процесу і собівартість очищення.

Висновки

Приклади, наведені вище, наочно ілюструють успішність пропонованого підходу, його застосовність для водоканалів різної продуктивності і розташованих в різних країнах.

Ключовими передумовами для успішного стратегічного партнерства водоканалу і виробника обладнання є:

  • створення довірчої і передбачуваною робочого середовища для співробітників обох організацій;
  • спрямованість на довгострокові партнерські взаємини;
  • системна робота, націлена на результат, і не обмежена жорсткими часовими рамками;
  • багатий досвід Промислової групи ESMIL не тільки в області роботи різного обладнання для очищення стічних вод, а й технологічних процесів в цілому;
  • широкий спектр виробничих можливості компании, Який дозволяє вірішувати безліч різнопланових завдань.

Даний підхід, вироблений завдяки багаторічному досвіду, дозволяє успішно вирішувати складні системні завдання не тільки окремих водоканалів, а й галузі в цілому.

Esmil Group

Esmil Group - це провідний глобальний виробник, який розробляє передове обладнання для очищення стічних вод і зневоднення осаду. Крім того, ми спеціалізуємося на постачанні передових мембранних систем для різних галузей промисловості.

EU Flag Esmil Group

Обладнання для очищення стічних вод та зневоднення осаду.

EU Flag Esmil America

Обладнання для зневоднення осаду в США.

EU Flag Esmil Process Systems

Мембранні системи.