Ось уже 22 роки Промислова група ESMIL успішно виробляє обладнання для очищення стічних вод, надає консалтингові послуги, виконує пусконалагоджувальні роботи.

Компанія орієнтована на комплексний підхід до вирішення проблем підприємств в області очищення стічних вод. Для цього ми маємо в своєму розпорядженні потужну виробничу і науково-технічною базою. За час існування, компанією було реалізовано понад 1500 проектів в 30 країнах світу, і отриманий досвід дозволяє нам впроваджувати технології, успішно апробовані на ринках з найвищими вимогами до очищення стоків.

Співпраця з багатьма з наших замовників не обмежилася одиничним постачанням. З низкою водоканалів ми співпрацюємо на протязі багатьох років, з деякими – десятиліття. Така співпраця дозволило нам накопичити унікальний досвід, аналізуючи який ми можемо виявити закономірності і тенденції в галузі, знайти підходи, які можуть нести позитивний ефект для багатьох підприємств і компаній, що працюють в сфері очищення стічних вод.

У даній статті ми хотіли б на кількох прикладах продемонструвати, як подібна практика багаторічної співпраці дозволяє вирішувати складні завдання, які стоять як перед окремими водоканалами, так і перед галуззю в цілому. В якості таких прикладів, за згодою наших друзів і партнерів, ми вибрали очисні споруди міста Томськ (220 000 м3/сутки), водоканал м. Елк, Польша (12 000 м3/доба) та МУП «Липецька станція аерації» (240 000 м3/доба).

Співробітництво з МУП «ЛиСА» почалося ще у 1998 році, коли фірма ESMIL робила перші кроки на шляху створення широкої лінійки обладнання для очищення стічних вод і зневоднення осаду. Саме на липецьких очисних спорудах було встановлено прототип добре відомої сьогодні грабельної решітки РКЕ, тут проходили випробування гачкових решіток РККТ, стрічкових фільтр-пресів ПЛ.

У 2004 році почалася масштабна програма реконструкції очисних споруд, в якій Промислова група ESMIL взяла активну участь. Було виконано ряд завдань, пов’язаних не тільки з поставками обладнання, але і з налагодженням технологічного процесу, а саме:

 • з 1998 по 2009 рр. – заміна аераційної системи першої черги аеротенків (768п.м.), поставка 5-ти стрічкових фільтр-пресів і 2-х конвеєрів для цеху механічного зневоднення осаду, заміна двох грабельних решіток на РКЕ ESMIL;
 • 2010 р. – реконструкція трьох первинних відстійників в аеротенк нитри-денітрифікатор;
 • 2011 р. – реконструкція трьох первинних відстійників із заміною мулоскребів на ІРПО-40 ESMIL;
 • 2013 р. – здійснено реконструкцію аеротенках № 1 і двох вторинних відстійників;
 • 2014 р. – модернізація аеротенках № 2 і двох вторинних відстійників;
 • 2016 р. – реконструкція аеротенках № 3 і двох вторинних відстійників, а також будівництво будівлі повітродувної станції.

З ТОВ «ГОС» м. Томськ партнерські відносини пов’язують нас вже більше 12 років, з тих пір як в 2006 році почала реконструкція очисних споруд. В рамках модернізації водоканалу ми зробили наступне:

 • 2008 р. – замість застарілих морально і фізично решіток МГ-8Т з Прозоров 16 мм, було встановлено сучасний комплекс механічного очищення на базі обладнання ESMIL: п’ять каналізаційних грабельних решіток РКЕ-1424 з Прозоров 8 мм, горизонтальний гвинтовий конвеєр КВЕ і гвинтовий віджимний прес ПВОЕ 2007 для ущільнення відходів;
 • 2011 р. – проведено реконструкцію аератенков і проведений монтаж 3 360 п.м трубчастих дрібнопухирцевих аераторів АПВК;
 • з 2012 по 2016 рік – зроблені, встановлені і змонтовані три мулоскреба для первинних радіальних відстійників ІРПО-40, п’ять мулососів для вторинних радіальних відстійників, діаметром 40 м, і більше 70 щитових затворів.

Очевидно, серед наших клієнтів є не тільки великі водоканали. Устаткування ESMIL успішно працює і на середніх очисних спорудах. Одним з яскравих прикладів очисні споруди польського м. Елк з населенням приблизно 60 000 осіб, де розташований один із заводів є ESMIL. Обладнання на очисні споруди було поставлено ще попередніми власниками польського заводу, проте з моменту входження виробничого підприємства до складу Промислової групи ESMIL співробітництво між водоканалом і виробником прийняло нову форму.

 • 2015-2016 рр. – сервісні роботи на комбінованих песколовках М-Комбі виробництва PWP Katowice: заміна кришок перекриття, заміна спіралі, заміна перфорованого сита і загальні ремонтні роботи;
 • 2016 р. – пілотні випробування зневоднення анаеробно стабілізованого надлишкового активного мулу на мульти-дисковому шнековом дегідратором сери MDQ і мульти-дисковому дегідратором серії JD;
 • 2017 р. – сервісні роботи евакуаційного шнекового конвеєра транспортування піску від комбінованих песколовок М-Комбі: заміна шнека, заміна напрямних і ущільнень, ремонт зовнішніх покриттів;
 • 2017 р. – пілотні випробування автоматичної системи дозування розчину флокулянта за допомогою датчика каламутності на вузлі згущення і зневоднення осаду;
 • 2017 р. – заміна запасних частин (щітки лотків і доріжки) на радіальних Мулоскреб ZGR-38 і ZGR-42; для стрижневий мішалки MPR-6 проведено технічний сервіс і замінений центральний підшипник.

Всі наведені підприємства є одними з передових компаній своєї галузі.

І це лише кілька з багатьох прикладів успішного довгострокового співробітництва між виробником і водоканалом. У чому причина такого результату? Які висновки можна зробити з цього прикладу для галузі?

Проблематика

У повсякденній практиці за працездатність обладнання на всій технологічної лінії очистки стічних вод відповідає водоканал. Саме він несе відповідальність прямо (штрафи) і побічно (збитки) за збої і неполадки в роботі встановленого на очисних спорудах обладнання. Ризик появи таких проблем високий і очевидний у разі використання застарілих агрегатів, проте реконструкція очисних споруд теж не завжди є панацеєю, яка може попередити збої і неполадки в роботі устаткування.

Справа в тому, що при масштабної реконструкції очисних споруд, в розробці та реалізації проекту бере участь, як правило, кілька сторін: сам водоканал, консультанти, проектувальники, виробники обладнання, будівельники та інші. У такій ситуації складно домогтися злагодженої спільної роботи і відсутності помилок, адже межі відповідальності найчастіше виявляються розпливчатими, а фактор часу і жорстких термінів не сприяє тому, щоб сторони сідали за стіл і разом шукали найбільш ефективне рішення проблеми. В результаті реконструкція закінчується, а водоканал залишається один на один зі своїми проблемами.

Ще однією з проблем, з якими стикаються водоканали після реконструкції, коли, здавалося б, вчора ще ідеально працює технологічна схема починає давати збої, є зміна складу і кількості вступників стоків – дуже поширене явище.

Перераховані вище проблеми – не рідкісна риса українських водоканалів. Наші клієнти в країнах Євросоюзу, Північної Америки, Азії регулярно стикаються з такими ж або вкрай схожими ситуаціями.

Так склалося, що саме життя, практика і роки роботи з сотнями різних замовників зі схожими проблемами запропонували нам рішення, яким ми хотіли б поділитися з вами.

Наведені вище три приклади водоканалів не випадкові. У всіх трьох випадках Промислова група ESMIL є стратегічним партнером очисних споруд, консультантом з широкого кола питань, пов’язаних з обладнанням, встановленим на всіх етапах технологічного ланцюжка. Що це дає і чому саме в нашому випадку таке партнерство приносить результат?

 1. На заводах ESMIL виробляється більше 35 видів різного устаткування для очищення стічних вод, що покриває понад 80% потреб водоканалів в технологічному обладнанні. Також ми розробляємо технологію очищення, обробки осадів. Відповідно, в наших силах надати допомогу по дуже широкому спектру питань. Це може бути і налагодження роботи очисних, і виробництво запасних частин для різного устаткування, і локалізація зовнішнього джерела проблем (якщо питання стосується стоків, що надходять від абонентів – промислових підприємств);
 2. наші досвід і знання дозволяють нам не просто вирішувати конкретну, локальну задачу на мікрорівні, а враховувати роботу очисних споруд в цілому. Наприклад, проблема з зневоднення осаду може вирішуватися на етапі відстоювання. Або навпаки, приватне рішення проблеми з гратами може негативно впливати на біологічне очищення. Наш підхід дозволяє вирішувати задачу комплексно і з залученням мінімального бюджету;
 3. у разі якщо головною проблемою водоканалу – стратегічного партнера є заміна застарілого обладнання, ми складаємо план поетапної заміни техніки і починаємо з самих «наболілих» точок. Завдяки цьому водоканал щороку отримує відчутні поліпшення показників очищення. Подібний план може бути складений, як керуючись логікою модернізації технічної ланцюжка, так і логікою зниження витрат;
 4. дуже важливо і те, що в ході багаторічної спільної роботи, люди в наших компаніях «спрацьовуються» один з одним. Це багато разів підвищує ефективність спільної роботи. Отримуючи чергову задачу, нам потрібна мінімальна кількість вихідних даних, так як технологічний процес і історію конкретних очисних вже добре знаємо;
 5. ні в одному з наведених вище прикладів, стратегічне партнерство не ґрунтується на фіксованих рамкових договори. В першу чергу партнерство успішно працює завдяки людському взаєморозумінню.

Для того, щоб показати, як це працює на практиці, зупинимося на прикладах стратегічного партнерства з водоканалами, про які ми почали говорити раніше.

МУП «Липецька станція аерації»

До 2008 р. Липецькі очисні споруди входили до складу НЛМК і працювали в дві черги: перша очищала близько 90 000 м3/доба виробничих стоків від ВАТ «НЛМК», друга – приблизно 150 000 м3/доба міських стоків. Але за 4 роки до цього, звільняючись від непрофільних активів, було прийнято рішення про передачу ОСК міській владі, причому з реконструйованої 1-й чергою. У 2004 р. почалася реконструкція 1-ї черги, фахівці ESMIL робили ТЕО і завдання на проектування, розраховували параметри біологічної очистки шляхом комп’ютерного моделювання, прив’язували нове обладнання. Весь проект реконструкції виконував «ЕКОВОДОКАНАЛ» м Липецьк, фінансував роботи «НМЛК».

З 2005 по 2008 рр. тривали роботи з реконструкції, які контролювалися проектувальниками і нашими фахівцями, після цього були проведені шеф-монтажні та пусконалагоджувальні роботи, навчання експлуатує персоналу – все це було на совісті фахівців ESMIL.

1-а черга була успішно запущена і здана в експлуатацію – для цього потрібно більше трьох місяців, протягом яких наші технологи працювали пліч-о-пліч з експлуатуючим персоналом. З 2008 р. власником очисних споруд стає місто, а експлуатуючою організацією МУП «ЛиСА». У зв’язку зі зростаючими вимогами до якості очищених стічних вод, керівництвом експлуатуючої організації було прийнято рішення виконати проект реконструкції 2-й технологічної лінії. Причому головною вимогою даного технічного завдання на проектування було істотне зниження навантаження на екологію завдяки:

 • впровадженню технологічної схеми глибокого очищення від біогенних елементів – азоту і фосфору,
 • створенню умов для мінімального виносу зважених з вторинних відстійників.

Проект реконструкції був виконаний в проектним інститутом ТОВ «ЕКОВОДОКАНАЛ» м. Липецьк, ESMIL виступав постачальником основного технологічного обладнання та пуско-налагоджувальної організацією.

У 2013 році стартувала програма Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР). Загальна вартість проекту на умовах співфінансування з містом склала 368 млн. Рублів. В рамках реконструкції на очисні споруди Липецька було поставлено шість мулососів для вторинних відстійників діаметром 40 м, понад 20 шт. щитових затворів і 2 816 п.м. трубчастих аераторів АПКВ.

Реконструкція тривала до 2016 року включно, в її ході було виконано:

 • а) підстроювання всіх аеротенків по повітрю, розподілений повітря між аеротенками №1,3 ÷ 4 і розподілений повітря між аеробними зонами (концентрація кисню в аеробних зонах склала 1,8 ÷ 3,5 мгО2 / дм3);
 • б) коригування витрат зворотного активного мулу (ступінь рециркуляції 35 ÷ 40%, при дозі 2,6 ÷ 4,7 г / дм3);
 • в) коригування витрат внутрішнього рецикла з кінця зони нітрифікації (80 ÷ 150%, при нітрати на виході 28 ÷ 38 мг / дм3);
 • г) коректування виведеного витрати надлишкового активного мулу (2040 ÷ 2520 м3 / добу, включаючи обсяг ІАІ з 1 технологічної лінії) і т.д.

Проведені уточнення режиму дозволили знизити концентрацію фосфатів (по Р) на виході до 0,2 ÷ 0,4 мг / дм3.

Ефективність видалення біогенних елементів досягла великих величин, ніж передбачено проектом (див. таблицю нижче).

Взаємовигідна співпраця Промислової групи ESMIL і МУП «ЛИСА» триває, за цей час було проведено такі роботи:

 • налагодження технологічних режимів, пов’язані зі зменшенням кількості стоків і збільшенням концентрацій забруднюючих речовин на вході в очисні споруди,
 • планові ремонти встановленого обладнання,
 • випробування пілотних та експериментальних промислових установок розробки компанії ESMIL.

Таблиця 1. Ефективність видалення біогенних елементів. Проектні і фактичні показники

Найменування показника
Проектні величини
Фактичні величини
Вхід в аеротенкПДКЕфективність, %Вхід в аеротенкВихід з вторинних відстійниківЕфективність, %
БСК5, мгО2 / дм32002,098200÷3552,9÷5,698,4÷98,6
Зважені речовини, мг / дм31427,0595170÷2804,3÷6,997,5
Азот амонійний (N-NH + 4)23,10,3998,331÷340,4÷0,897,6÷98,5
Фосфати по фосфору (P-PO4)3,020,293,44,5÷5,00,2÷0,492,0÷95,6

згідно з результатом аналізу середньодобової проби, після тижня функціонування за встановленим технологічним режимом

Очисні споруди м. Елк, Польща

Очисним спорудам в м. Елк пощастило вдвічі. Безпосередня близькість до заводу-виробника в даній ситуації гарантує дуже оперативне реагування на будь-які запити, які можуть виникнути у замовника. З обладнанням, поставленим компанією на очисні споруди, проблем не було.

У 2018 році ESMIL продовжує співпрацювати з водоканалом г.Елк, виступаючи консультантом в питаннях застосування обладнання механічного очищення, систем аерації, станції прийому асенізаційних стічних вод.

ТОВ «Міські очисні споруди» Томськ

Система очисних споруд м Томська побудована на початку 80-х років за проектом ДПІ «Укрводоканалпроект» в дві черги: перша – в 1980 р, друга – в 1995 р, і належала «ТомскНефтехіму». Спочатку це були лише їх локальні споруди. На початку 90-х, коли основне виробництво компанії пішло на спад, містити водоочисної комплекс стало важко і його передали в користування муніципалітету. Так Томськ став унікальним містом, де стоки до процесу очищення і до подальшого скидання в Томь проходять дуже довгий шлях: 4,5 км напірний трубопровід веде їх до очисної станції, і 31,5 км скидний колектор в річку. У більшості ж міст очисні споруди знаходяться в структурі водоканалу і є з ним однією системою. Проектна потужність 220 000 м3 / добу, склад споруд – механічна очистка, біологічна очистка, ілоуплотнітелі, доочищення на барабанних сітках і випуск в р. Томь.

З 2005 року після реорганізації, право на експлуатацію взяло на себе знову організоване ТОВ «Міські очисні Споруди» за довгостроковим договором з управлінням житлово-комунального господарства міста Томська.

Багато що змінилося з того часу: кількість стоків зменшилася до 140 000 м3 / добу, виросли концентрації забруднюючих речовин, посилилися норми для ГДК шкідливих речовин, і в той же час морально застаріло устаткування, як технологічно, так і економічно. Тому було прийнято рішення про проведення поетапної модернізації всіх ділянок очищення.

З 2006 року по 2017 були проведені наступні роботи:

 • реконструкція будівлі решіток і пісковловлювачів – споживання електроенергії знизилося в п’ятикратному розмірі,
 • первинне і вторинне відстоювання – була протестована і випробувана однотрубна конструкція илососа з оригінальними сосунами (був отриманий спільний патент №114420 на даний винахід), що дозволило збирати більш щільний мул і зменшити винос зважених речовин,
 • біологічне очищення – підвищився ефект очищення стічних вод по азотної групи і знизилося енергоспоживання на 1250 Квт / год,
 • осадження надлишкового активного мулу в первинних відстійниках спільно з первинним осадом – зменшення обсягу перекачується осаду зі зменшенням вологості,
 • механізація і автоматизація ділянок очищення стічних вод дозволила обґрунтовано скоротити 60 штатних одиниць.

В результаті плідної роботи фахівців Промислової групи ESMIL і експлуатує персоналу «Міських очисних споруд», був оптимізований технологічний режим роботи, що дозволило:

 • а) істотно знизити навантаження на екологію;
 • б) отримати високі показники ефективності очищення і скоротити платежі за забруднення водного об’єкта;
 • в) знизити енергоємність процесу і собівартість очищення.

Висновки

Приклади, наведені вище, наочно ілюструють успішність пропонованого підходу, його застосовність для водоканалів різної продуктивності і розташованих в різних країнах.

Ключовими передумовами для успішного стратегічного партнерства водоканалу і виробника обладнання є:

 • створення довірчої і передбачуваною робочого середовища для співробітників обох організацій;
 • спрямованість на довгострокові партнерські взаємини;
 • системна робота, націлена на результат, і не обмежена жорсткими часовими рамками;
 • багатий досвід Промислової групи ESMIL не тільки в області роботи різного обладнання для очищення стічних вод, а й технологічних процесів в цілому;
 • широкий спектр виробничих можливості компании, Який дозволяє вірішувати безліч різнопланових завдань.

Даний підхід, вироблений завдяки багаторічному досвіду, дозволяє успішно вирішувати складні системні завдання не тільки окремих водоканалів, а й галузі в цілому.

Технології та обладнання для очищення стічної води

Група Esmil є провідним світовим виробником обладнання для очищення стічних вод і постачальником просунутих технологічних рішень з очищення та відновлення води для різних галузей промисловості.

Центральна Азія та Кавказ

Інженерні рішення та мембранні технології